Praised be Jesus Christ!

 1. Information on what an exorcism is and who conducts it can be found in the “Exorcism and exorcist” section.
 2. Don’t know how to recognize an evil spirit’s action? Do you need an exorcist? Are you looking for help? – Read this article.
 3. Looking for help through the internet, it is easy to stumble across websites of lay “esorcists”. We warn you against their criminal activities! More in the “False exorcists” article.

Fruitful reading!

This website is a part of www.egzorcyzmy.katolik.pl. Please, visit us!

Patron of the website, Blessed Longo

Patron of the website, Blessed Longo

Opt In Image
Dear Reader!

We turn to you with a request for your prayer and financial support. We would like to evangelise other countries in the field of spiritual threats, as well. But our Foundation has no funds for further work. Read more…

 

Sign up to stay in touch!

4 thoughts on “Praised be Jesus Christ!”

 1. Hello. Why do you need so many Exorcists in Catholic Poland? I am very surprised that young people who are brought up in a Catholic family should be dabbling with the occult and spirit world. There are 8 Exorcists in the city of Plock in comparrison with three Priests in the whole Archdiocese of Liverpool in England.
  I would welcome an explaination. Many thanks and God Bless.

  Reply
  • Witaj! Odpowiedź ma wiele aspektów, przedstawię je w paru zdaniach.
   Przede wszystkim to nie jest tak, że mianowany egzorcysta tylko egzorcyzmuje – ma on tez inne obowiązki duszpasterskie. Bywa tak, że jeden egzorcysta za granicą ma więcej pracy, niż czterech w Polsce.
   Druga sprawa to problem psychologizacji: w krajach zachodnich z góry wyklucza się możliwość dręczenia demonicznego, za to w katolickich panuje względna równowaga regulowana przez Rytuał, który wskazuje na rozwiązania lekarskie (choć wielu ludzi ma tendencję do demonizacji, szukania diabła we wszystkim – o tym zaraz). Przez to potrzebujący trafiają do lekarzy i są przymusowo leczeni psychiatrycznie w sposób, w który nie pomaga, a szkodzi zdrowiu.
   Dalej: to, że ktoś uważa, że męczy go diabeł, nie musi być prawdą, jednak obowiązkiem kapłana jest rozeznanie. To, ze mamy ponadprzeciętnie więcej egzorcystów mówi nam przede wszystkim, że jest sporo przypadków do rozeznania. Ile w tym opętań? – Procenty.
   W Polsce jest też problem pozostałości pogaństwa, przejawiającego się w myśleniu magicznym. Może to dziwne, bo ściśle rzecz biorąc wyznawców pogaństwa jest tu niewielu, ale… zobacz, ile w Polsce działa “gabinetów” bioenergoterapeutycznych, ile czarownic-wróżek, jak popularne są szeptuchy itd. Do dzisiaj zmagamy się ze skutkami zapraszania “uzdrowicieli” do Kościołów we wczesnych latach 90. Do tego dochodzi moda np. na wywoływanie duchów, noszenie magicznych symboli itd.

   Reply

Leave a Reply